charset=iso-8859-9" /> Balıkesir Fotoğraf Sanatı Derneği
Tarihçe Yazdır E-Posta
Cuma, 15 Şubat 2008

BASAF (Balıkesir Fotoğraf Sanatı Derneği)

              

        Ege Marmara ortak kültürünün ortasında yer alan Balıkesir, Mysia’dan Karesi’ye ve Karesi’den Cumhuriyet’in Kuva-yi Milliyeci kenti Balıkesir’e birçok “ilk”lere imza atmış bir kentimizdir.

        İlklere imza atanlardan birisi Balıkesir sosyal ve kültürel yaşamına damgasını vurmuş olan  BASAF (Balıkesir Fotoğraf Sanatı  Derneği)’tır.  1970’li yıllardan başlayarak köylerde ilk fotoğraf sergisini açan, hastane ve cezaevinde insanları yaşama bağlama kavgasında saydam gösterilerini yapan  BASAF, 80’lerin siyasal ortamı içersinde tüm dernekler gibi tüzel kişiliğine son vermiş ama bir topluluk olarak etkinliklerini sürdürmüştür.  Balıkesir özelinde 5 yarışmalı fotoğraf şenliği düzenleyerek; ulusal yarışmalarda bol ödül, bol sergileme alarak; saydam gösterileri; karma ve kişisel sergiler gerçekleştirerek varlığını hep duyurmuştur

Mayıs 1999 ayı Balıkesir’e bahar yağmuru bereketi ile birlikte gelmiştir.  Mizah Fotoğrafları Ulusal Yarışma Sergisi ve ardı sıra  BASAF’ın yeniden tüzel kişiliğine kavuşması Mayıs 1999’da gerçekleşmiş; Balıkesir Fotoğraf Sanatı  Derneği (BASAF) kuruluşunu tamamlamıştır.

         7 kurucu üye ile kurulan  BASAF, 16 Şubat 2011 tarihi itibariyle 80 üyeye sahiptir. Kuruluşundan bu güne   BASAF, tüzüğünde belirlenen amaçlar doğrultusunda öncelikle:

   • ·         Türkiye’de bir ilk olan ve halen Kuva-yi Milliye Müzesi’nde “Fotoğraf Makineleri” bölümü olarak bulunan kısmın bağımsız bir “Fotoğraf Müzesi” olarak kurulması çalışmalarına başlamış; 6 Şubat 2002'de mülkiyeti Balıkesir Özel İdaresi'nde bulunan Dumlupınar Mahallesi, Ulus Sokak 2 numaradaki tarihi taş binanın BASAF'a Fotoğraf Müzesi ve dernek merkezi olarak uzun süreli ve bedelsiz tahsisi ile amacına ulaşmıştır. Daha sonra Balıkesir Belediye Başkanı Ziyaettin TAN'ın müze binasına ek arsayı Fotoğraf Kitaplığı yapılmak üzere BASAF'a bağışlamasıyla hedef daha da büyümüş ve somutlaşmıştır. Tarihi taş yapının rölöve, restütisyon ve restorasyon projeleri hazırlanmıştır. Fotoğraf Müzesi Restorasyon ve Fotoğraf Kitaplığı inşa projeleri Çanakkale Anıtlar Kurulu tarafından onaylanmıştır. 3 Mayıs 2003'te temeli atılan M. Emin Tan Fotoğraf Kitaplığı; 19 Mayıs 2004'te Kuvayi Milliye Haftası 3 etkinlikleri kapsamında Ülkemizin dört bir yanından gelen fotoğraf dostlarının tanıklığında açılmıştır. Fotoğraf Müzesi restorasyonu ise üç duvarın aslına uygun tamamlanmasıyla çatının restorasyonuna kadar ulaşmıştır. Fotoğraf dostlarının katkılarıyla restorasyon sürdürülmektedir.  Gelinen nokta ve yapılanlar (http://www.fotografmuzesi.com) web sayfamızdan izlenebilir.
 • ·         Fotoğrafın geniş yığınlara sevdirilmesi, yaygınlaştırılması bağlamında ortaöğretim öğrencileri ve yetişkinler için temel ve ileri fotoğrafçılık kursları açılması bağlamında sivil halka, Balıkesir Üniversitesi, Balıkesir Polis Meslek Yüksekokulu ve Ordu Donatım Astsubay Hazırlama Meslek Yüksek Okulu personel ve öğrencilerine Temel Fotoğrafçılık Seminerleri düzenlenmiş; uygulama çekimleri sürdürülmektedir.
 • ·         Her yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle "Kadın" ve geleneksel yıl sonu sergileiri ile birlikte biçok sergiye ev sahipliği yapmıştır
 • 16 Ocak tarihinde bildiğiniz gibi Olağan Genel Kurulumuz sonucu

   
  YÖNETİM KURULU
  Bahar Özmen                        Başkan
  Uğur Güngör Aksoy                Başkan Yardımcısı
  Gökhan Bedir                        Sayman 
  Arif Terzioğlu                        Üye
  Yusuf Hocaoğlu                      Üye
   
  DENETLEME KURULU
  Ayşen Karamete
  Feyyaz Çetinel
  Osman Sipahi
   
  FEDERASYON DELEGELERİ
  Ayşen Karamete
  Uğur Güngör Aksoy
  Ömer Gemici


 

 
Son Güncelleme ( Çarşamba, 23 Şubat 2011 )