charset=iso-8859-9" /> Balıkesir Fotoğraf Sanatı Derneği
"Fotoğraf: Görüp Göstermek" Gültekin Çizgen' Yazdır E-Posta
Pazartesi, 25 Kasım 2013

30 Kasım Cumartesi günü saat 16.30 da Gültekin Çizgen'nin "Fotoğraf: Görüp Göstermek" isimli fotoğraf sergisinin açılışında sizleri aramızda görmek isteriz.

BALIKESİR FOTOĞRAF SANATI DERNEĞİ

GÜLTEKİN ÇİZGEN,

1940'da İstanbul'da doğan Gültekin Çizgen, İstanbul'da yaşayan ve çalışan, Türkiye'nin tamamını birkaç defa ve dünyada 5 kıtada 83 ülkeyi görmekle beraber, henüz Sankt Georg Avusturya Lisesi'ni bitirmeden, Güzel Sanatlar Akademisi Grafik Bölümü'ne başladı.

51 yıllık profesyonel sanat yaşantısında audiovisual fotoğraf, illüstrasyon ve sanatsal cam üretti. Çalıştığı tüm alanlarda basılı eser verdi ve müze koleksiyonlarına ve kitaplıklarına girdi. Yetiştirdiği onlarca yeni ismi sanatsal fotoğraf ve meslek uygulamaları alanına kazandırdı. Dönemini ve sonraki kuşakları sanat ortamındaki "yerlilik" duruşu ve çalışmalarıyla derinden etkiledi.

Fotoğrafları yurt dışında 13 ülkede, Almanya, Fransa, İsviçre, İtalya, Çin Halk Cumhuriyeti, Kanada, Meksika, Brezilya, Kore, Hindistan, Hong Kong, Moğolistan ve Rusya'da solo olarak ve ülkesinde çok sayıda sergilendi. Yapım ve yönetimini üstlendiği yüzlerce multivizyon programı ABD'den Kazakistan'a kadar 24 ülkede gösterildi.

18 fotoğraf albümü, fotoğraf ve sanat üzerine 10 deneme kitabı, 6 adet fotoğrafın tekniği ve estetiği kitabı, 2 adet anı, 1 adet gezi, 6 adet "Fotoğraf Geçidi 2010" küratörlüğü, albüm ve fotoğraf okumaları, 7 cilt Yeni Fotoğraf Dergisi, 20 adet resim tekniği ve sanatsal cam üzerine katalog olmak üzere 70 adet telif yayını yazarıdır.

Yeni Fotoğraf Dergisi'nin kurucusu Çizgen, Mimar Sinan Üniversitesi Fotoğraf Enstitüsü kurucu onur üyesidir. Profesyonel Tanıtım Fotoğrafçıları Derneği kurucu başkanlığını da yapmış olan Çizgen, Dijital teknolojilerin kültürel yaşama etkilerini araştıran, sanat, bilim, teknoloji disiplinlerini buluşturan, yaratıcı çalışmaları destekleyen İstanbul Dijital Kültür ve Sanat Vakfı kurucu yönetim kuruluyla, Salı Fotoğraf Grubu üyesidir. Fototrek - Fotoğraf Merkezi sanat yönetmeni olarak İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti kapsamında "Fotoğraf Geçidi 2010" projesini yürüten Çizgen, U. Varlı Fotoğraf Sanatı Galerisi'nin de sanat yönetmenliğini yapıyor.

"Fatih Belediyesi – Fotoğraf Dostları Derneği İSTANBUL FOTOĞRAF MÜZESİ" kuruluş insiyatifini başlatan Çizgen, Fotoğraf Dostları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve küratörüdür.

Gültekin Çizgen için sanat, üretmek ve paylaşmak anlamına geliyor. Tüm sanatsal kariyerinde "fotoğraf sanatı"nın ülkemizde kavramlaşması için çalıştı. 500 bin adetlik diatekleriyle, çeşitli tanıtım projeleri içinde profesyonel fotoğraf uygulamalarıyla, sanatsal hizmetlerini sürdüren Çizgen, eski İstanbul'da, Kadırga'da kendi binasında, yeni sanatsal projeler peşinde çalışmalarına tam zamanlı olarak devam ediyor.

Son Güncelleme ( Pazar, 29 Aralık 2013 )
 
< Önceki   Sonraki >