Balıkesir Fotoğraf Sanatı Derneği

Ege Marmara ortak kültürünün ortasında yer alan Balıkesir, Mysia’dan Karesi’ye ve Karesi’den Cumhuriyet’in Kuva-yi Milliyeci kenti Balıkesir’e birçok “ilk”lere imza atmış bir kentimizdir.


İlklere imza atanlardan birisi Balıkesir sosyal ve kültürel yaşamına damgasını vurmuş olan BASAF (Balıkesir Sanat Fotoğrafçıları Derneği)’tır. 1970’li yıllardan başlayarak köylerde ilk fotoğraf sergisini açan, hastane ve cezaevinde insanları yaşama bağlama kavgasında saydam gösterilerini yapan BASAF, 80’lerin siyasal ortamı içersinde tüm dernekler gibi tüzel kişiliğine son vermiş ama bir topluluk olarak etkinliklerini sürdürmüştür. Balıkesir özelinde 5 yarışmalı fotoğraf şenliği düzenleyerek; ulusal yarışmalarda bol ödül, bol sergileme alarak; saydam gösterileri; karma ve kişisel sergiler gerçekleştirerek varlığını hep duyurmuş olan BASAF, akademik danışmanlığını önceleri Talat KOÇ, şimdi ise Yakup ÖZKUL ile birlikte Ömer GEMİCİ’nin sürdürdüğü Balıkesir Üniversitesi Sinema ve Fotoğrafçılık Topluluğu SİFOT’un eğitmenliğini üstlenerek 1995’ten günümüze 1000’i aşkın öğrenciye temel fotoğrafçılık kursu vererek yüz kadar öğrenciyi yetkin birer fotoğraf amatörü konumuna getirmiştir. Bu on yıl boyunca artık gelenekselleşen yılsonu fotoğraf sergileri, kişisel sergiler ve sonuçta kendine güvenen, insanını ve doğasını seven bir nesil yaratılmasına dolaylı katkı sağlamıştır. Gelecek gençlerinse, geleceğimiz gençlere emanetse bundan daha iyi yatırım olur mu? BASAF – SİFOT birlikteliği her hafta fotosafari, her an fotoğraf ve güzellik getirerek bu günlere ulaşmıştır.
Mayıs 1999 ayı Balıkesir’e bahar yağmuru bereketi ile birlikte gelmiştir. Mizah Fotoğrafları Ulusal Yarışma Sergisi ve ardı sıra BASAF’ın yeniden tüzel kişiliğine kavuşması Mayıs 1999’da gerçekleşmiş; Balıkesir Sanat Fotoğrafçıları Derneği (BASAF) kuruluşunu tamamlamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir